
Evropski parlament je eden od treh zakonodajnih stebrov Evropske unije, ki ga sestavljajo poslanci parlamentarnih strank držav članic. Našo državo v Evropskem parlamentu (trenutno) zastopa osem poslancev, ki jih izvolimo na volitvah v Evropski palament. Ob nastopu svojih mandatov pa so predstavljeni v namenski brošuri. Zadnjo smo izdelali v Dobrih zgodbah.
Ozadje
Pri snovanju brošure Slovenski obrazi v Evropskem parlamentu smo sodelovali s Hišo EU – informacijskim središčem, v katerem lahko vsakdo spozna delovanje Evropske unije. Ker je politika , sploh evropska, mnogim državljanom tuja ali nepoznana, so želeli slovenske poslance v Evropskem parlamentu predstaviti bolj osebno in jih na ta način približati slehernikom.
Poleg tega so želeli v brošuri kratko in jedrnato predstaviti tudi organizacijo Evropskega parlamenta, zastopanost Slovenije in nekaj ključnih, številčnih podatkov o Evropskem parlamentu, denimo o njegovi starostni sestavi in številu jezikov, ki so v vseh organih Evropske unije enakovredni. Podatke smo želeli predstaviti infografično in jih tako narediti bolj razumljive.
Rešitev
Najprej smo s slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu izvedli izčrpne intervjuje. V prvi vrsti smo jih povprašali o perečih političnih temah: o soočenju s pandemijo covida-19, evropskem zelenem dogovoru, opolnomočenju mladih in krepljenju evropskega gospodarstva. Zastavili pa smo tudi nekaj bolj osebnih vprašanj, denimo o njihovih prvih službah, najljubših knjigah, hobijih in tem, kako skrbijo za svoje zdravje.
Po intervjujih pa smo izvedli tudi poglobljeno raziskavo, s katero smo dobili aktualne statistične podatke o starostni in spolni sestavi evropskega parlamenta, številu plenarnih zasedanj ter številu sprejetih odločitev in zakonov v zadnjem mandatu. Zaradi obsežnosti pridobljenih podatkov smo morali v končni verziji izpotavljene poudarke okrniti in v brošuri obdžati le tiste ključne.